ARCO technik s.r.o.

Navigace

Sklotextit, textit, kartit

Materiály, které obrábíme a se kterými obchodujeme:
Tabulka s vlastnostmi materiálů (detailně ke stažení v PDF)

INFORMACE K POUŽÍVANÝM MATERIÁLŮM

Obrábíme technické plasty a obchodujeme materiály z technického tvrzeného plastu či lidově řečeno kompozitního plastu, většinou se jedná o elektroizolanty či tepelně odolné plasty.

Z pohledu mechanických vlastností při zahřívání zpracováváme duroplasty i termoplasty, převážnou část produkce však tvoří opracované duroplasty. Duroplasty jsou plasty, které při vytvrzelém stavu nelze ani při silnějším zahřátí změkčit do tvárného stavu. Termoplasty při zahřívání měknou do tvárného stavu, při ochlazení opět tuhnou a tyto změny tvárnosti mohou nastávat opakovaně. 

Ucelený přehled hlavních zpracovávaných materiálů naleznete zde v tabulce materiálů
a na předchozí záložce MATERIÁLY.

Popis nejvýznamnějších obdělávaných tvrzených plastů:

 • SKLOTEXTIT (TVRZENÁ SKELNÁ TKANINA) A OSTATNÍ MATERIÁLY NA BÁZI SKELNÝCH VLÁKEN
  Sklotextit  je vrstvený materiál vyrobený ze skelné tkaniny (výztuž) a epoxidové živice (pojivo). Kromě dobrých mechanických a elektroizolačních vlastností má i vysokou tepelnou odolnost.

Vedle tkané textilie (proto název sklotextit) existují i výztuže typu skelný roving a skelná rohož (Hartmatte).

Nejvýznamnějším představiteli námi obdělávaných  materiálů v těchto kategoriích jsou označeny podle evropských norem EPGC 201 (EPC 201), EPGC 202 (EPC 202), EPGC 203 (EPC 203), EPGC 204 (EPC 204), EPGC 306H (EPC 306H), EPGC 308 (EPC 308) či EPGM 203 (EPM 203);

podle amerických NEMA norem označujeme ty samé materiály zkratkami G10, FR4, G11, FR5

a podle německých DIN norem se lze odkázat na HGW 2372, HGW 2372.1 či HGW  2372.4 v různých třídách hořlavosti.

Pokud je vrstvený materiál vyrobený kombinací skelných vláken (většinou v podobě skelné rohože) a polyesterové živice, nazýváme daný materiál UPM.

Nejvýznamnějšími představiteli tohoto typu materiálu je UPM 203 (červená UPM 70 či bílá UPM 71S), UPM S1 (UPM 72) a UPM S2 (UPM 204R a UPM 205) většinou béžové či bílo-krémové barvy. Zkratky jsou často také označovány jako UPGM 203 atd.

 • TEXTIT (TVRZENÁ BAVLNĚNÁ TKANINA)
  Textit je vrstvený materiál vyrobený z bavlněné tkaniny (výztuž) a fenolické živice (pojivo).

Nejvýznamnějším představiteli námi obdělávaných  materiálů v těchto kategoriích jsou označeny podle evropských EN norem PFCC 201 a PFCC 202 a podle německých DIN norem HGW 2082 či HGW 2082.5 a jsou většinou hnědé barvy.

 • KARTIT (TVRZENÝ PAPÍR, PERTINAX)
  Kartit je vrstvený materiál vyrobený z celulózového papíru (výztuž) a fenolformaldehydové živice (pojivo).

Nejvýznamnějším představiteli námi obdělávaných  materiálů v těchto kategoriích jsou označeny podle evropských EN norem PFCP 201 a PFCP 202 a podle německých DIN norem HP 2061 či HP 2061.5 a materiály nesou většinou hnědou barvu.  S povrchovou vrstvou z melaminu mohou mít šedou barvu, v případě dekorativních desek však povrch může mít mnoho dalších barev.

V této kategorii také obchodujeme a opracováváme HPL desky (umakart).

 • DESKY PRO TEPELNÉ IZOLACE

V této kategorii obděláváme ARMATHERM (Glastherm) HTLC, ARMATHERM (Glastherm) 200 HT, ARMATHERM (Glastherm) 250 HT, ARMACEM 506, ARMACEM 600, ARMYLEN, ARCLEX a několik typů materiálu Sindanyo.

 • DESKY ZE SLÍDY

V této kategorii obděláváme ARMICANIT M (Muscovit) a ARMICANIT P (Phlogopit), což jsou materiály na bázi slídy a silikonu.

 • TERMOPLASTY

Opracováváme Plexisklo PMMA, polykarbonáty Makrolon a Lexan, Teflon, Nylon a polyamidy PA6 a PA6 G.

Náš obchodní artikl také zahrnuje flexibilní izolace: epoxydové impregnační laky Epoxylite, Elan-Tron, Aquanel, dále Mylar, Nomex.Kontakt

Kontaktujte nás s jakýmkoliv dotazem, budeme se vám věnovat.